FULL CAVE PSAI

usa_Kopiowanie5.11-10.11 listopada 2011 - Floryda, kurs full cave PSAI

W pierwszej połowie listopada nadszedł długo oczekiwany wyjazd w rejony Cave Country na Florydzie, organizowany przez PSAI Polska. W skład zespołu weszli zarówno doświadczeni nurkowie Full Cave jak i grupa świeżych kursantów chcących poszerzyć swoje umiejętności w obszarze nurkowań jaskiniowych. Skład naszego zespołu liczył aż 13 osób !

Czytaj więcej...

Zjawisko kontrdyfuzji

wiedza_seahorseJest to zjawisko opisujące mechanizm transportu gazów w krwi i tkankach płetwonurków używających helu i azotu. Nie jest to tylko zjawisko teoretyczne i ma bardzo ważny wpływ na nurkowania techniczne. Było obserwowane jako prawo fizyczne w laboratoryjnych eksperymentach oraz jako rzeczywiście występujące u nurkujących. Po badaniach sporządzono wiele medycznych raportów i na stałe włączono je do nauk zajmujących się teorią dekompresji.

Czytaj więcej...

Kontrdyfuzja azotowa

KONTRDYFUZJA IZOBARYCZNA AZOTOWA

Mówiąc o kontrdyfuzji izobarycznej azotowej mamy na myśli wszelkie procesy zachodzące podczas zmiany gazów w trakcie wynurzania, ale tylko w przypadku, kiedy gaz dekompresyjny ma większą zawartość procentową azotu, niż gaz denny, czy podróżny. Prowadzi to do zwiększenia sumarycznego ładunku gazu w tkance i możliwości przekroczenia M-wartości dla tkanki efektem kontrdyfuzji azotowej może być uderzenie DCS w szybkich tkankach.

Czytaj więcej...

TMX OSTC MK2 i NHeO3

komputery

Zgodnie z uknutym wcześniej planem ucieczki przed zimą, zaplanowałem spędzenie ostatniego miesiąca 2010 w Egipcie, w słonecznym choć nieco wietrznym o tej porze roku Dahab. A ponieważ nie bardzo lubię się opalać, za to bardzo lubię nurkować postanowiłem trochę pokombinować.
Ostatnio system RUN TIME na tabliczce odchodzi powoli na plan dalszy na rzecz kilku sposobów liczenia „deco w locie" lub stosowania drugiego komputera wielogazowego jako backup. Dodam tylko, że moim zdaniem bardziej adekwatne jest stwierdzenie „liczenie deco w głowie", bo nie chodzi

Czytaj więcej...

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!